תרומת ביציות

שרות חדש: אפשרות לקבל ביציות מופרות ישירות מחו"ל להשתלה בארץ. לחצו להמשך

טיפולי פוריות

ד"ר איסקוב בעל ניסיון רב שנים בטיפולי פוריות, חבר באגודה הישראלית, האירופית והאמריקאית לפריון. להמשך

הפריה חוץ גופית

ד"ר איסקוב הינו רופא ומנהל בכיר בצוות ניהול היחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים אלישע חיפה. לחצו להמשך

שלבי הטיפול בהפריה חוץ גופית

טיפול תרופתי, בהורמונים הנקראים גונדוטרופינים (גונל F, פיורגון, מנוגון, מנופיור). במטרה לייצר מספר אופטימלי של זקיקים, שבתוכם מבשילות הביציות.

  • שאיבה של הביציות בתזמון המתאים ביותר.
  • במעבדה - ביצוע המפגש בין הזרע לבין הביציות שנשאבו.
  • ניטור של תהליכי ההפריה ושל התפתחות העוברים במעבדה.
  • העברת העוברים לרחם: תוך 48-72 שעות ממפגש הזרע והביצית, כאשר הם בגודל של 2-8 תאים.
  • אם העובר השתרש - מעקב אחר השלבים הראשוניים של ההריון.
  • הקפאה של עודפי הביציות המופרות, לשימוש בעתיד.

הטיפול התרופתי - ההורמונלי

כדי לקבל תוצאות טובות יותר, יש צורך לקבל יותר מאשר ביצית אחת (במחזור טבעי – ביצית אחת), ולכן קיים הצורך בטיפול ע"י גירוי השחלות לייצר יותר ביציות. התרופות המשפיעות בדרך היעילה ביותר הן: תרופות המיוצרות בהנדסה גנטית: GONAL-F, PUREGON.

תרופות המיוצרות משתן של נשים לאחר גיל המעבר: MENOGON, בנוסף, שימוש בתרופות המונעות ביוץ מוקדם ומאפשרות תזמון טוב של הביוץ והשאיבה. תרופות אלו הן אנלוגים של GnRH: אגוניסטים, כגון: דקפפטיל, סופר פקט, ואנטגוניסטים, כגון: צטרוטייד ואורגלוטרן. מטרת הטיפול היא תזמון מדוייק בין רמות הורמון האסטרוגן לגודל הזקיקים ושאיבה בזמן המתאים. השאיבה מתבצעת בטווח של 32-36 שעות ממתן ה-hCG – הורמון הגורם לביוץ כדוגמתה או ביטרל.

תפקיד האולטרה-סאונד בהפריה חוץ-גופית

עם הרחבת ההתוויות להפריה חוץ-גופית לרובסוגי בעיות הפריון, מספר הזוגות המופנים לטיפול עולה בהתמדה. מאידך גיסא, מאחר וטיפול ההפריה החוץ-גופית מעניק סיכוי להריון שאינו עולה על 30% לטיפול, ברורשזוגות רבים נאלצים לחזור על הטיפול מספר פעמים לפני השגת הריון. מסיבה זו קיימת התארכות מעיקה של זמן ההמתנה לטיפול, וצוואר הבקבוק הוא יכולת חדרי הניתוח והמעבדה לטפל במספר מוגבל של מקרים. הכנסתה לשימוש שגרתי של שיטת שאיבת הביציות דרך הנרתיק אפשרה להפוך את שאיבת הביציות להליך אמבולטורי פשוט יותר. פתוח זה הוא חוליה אחרונה בשרשרת שינויים בקשר לתפקידו של האולטרה-סאונד בטיפולי הפריה חוץ-גופית.  
 
הדמיה באולטרה-סאונד ששמשה בעבר רק להדמית השחלות ולמעקב אחר זקיקים בהתפתחות טבעית לקראת שאיבתם דרך דופן הבטן בלפרוסקופיה, הפכה לכלי העיקרי במעקב אחר הגירוי המבוקר להתפתחות זקיקים בשחלות באמצעות גונדוטרופינים. ניטור זה איפשר להתאים את הטיפול באופן אישי לכל מטופלת כדי להגיע להתפתחות מספר מרבי של זקיקים בשלים, עיתוי נכון של מתן הכוריגון ושאיבת מספר מרבי של ביציות בשלות.  
 
בהמשך, עם התפתחות דור חדש של מכשירי אולטרה-סאונד נוחים להפעלה, הוחל בשימוש בהדמיה להדרכת הדיקור לשאיבת הביציות דרך דופן הבטן במקום לפרוסקופיה.

הגישה הנרתיקית

פיתוח נוסף היה הכנסתו לשימוש של המתמרה נרתיקי שאפשר הדמיה טובה יותר של השחלות והרחם עם מעבר לשאיבת ביציות בדרך זו כמעט בכל העולם. אולטרה-סאונד גם מסייע בבצוע החזרה באמצעות צנתור של ביציות לחצוצרות ושל עוברים לרחם, וכן לאבחון וטיפול בסיבוכי הטיפול כמו גירוי יתר שחלתי, הריון מחוץ לרחם והריונות מרובי עוברים עם אפשרות להפחתתם.

גישה זו התאפשרה לאחר פיתוח מכשירים מותאמים לבדיקה דרך הנרתיק .הדיקור נעשה דרך חלקו הפנימי של הנרתיק הקרוב ביותר לשחלות. לאחר מתן תרופת אלחוש (הרדמה כללית) למניעת כאבים מבוצע חיטוי הנרתיק בתמיסת חיטוי. המתמר של מכשיר האולטרה-סאונד המכוסה בכיסוי סטרילי מוחדר לנרתיק והדיקור מבוצע בעזרת מחט הצמודה למתמר, תחת הדגמה מתמדת של השחלה על מסך האולטרה-סאונד. המחט מוחדרת דרך דופן הנרתיק ישירות לתוך הזקיק הקרוב ביותר והנוזל הזקיקי שנשאב מועבר למעבדה לאיתור הביצית.
 
דיקור הזקיקים הבאים אינו דורש בד"כ דיקור חוזר של דופן הנרתיק אלא נעשה ע"י קידום המחט מהזקיק שנדקר לזקיקים הבאים ולכן הכאב הנלווה לדיקור הנרתיקי מוגדר כקל יחסית, אינו דורש הרדמה עמוקה וניתן במקרים רבים להסתפק באלחוש קל. משך פעולת שאיבת הביציות הוא כ-10-20 דקות, ובמהלכה אנו מקפידים, במידת האפשר, על שאיבת כל הזקיקים הנצפים בשחלה. להקפדה היתרה על שאיבת כל הזקיקים, גם הקטנים, יש חשיבות רבה בהורדת שיעור המקרים המגיעים לגירוי יתר שחלתי בעקבות השראת הביוץ ע"י גונדוטרופינים.

סיכונים :

הסיכון בגישה הנרתיקית הוא הדיקור בקרבת כלי הדם של האגן ואפשרות דימום, אך עקב מידת הזהירות הרבה הנהוגה בדיקור וניטור מהלך הדיקור באולטרה-סאונד, דיווחים על אירועים כאלה הם נדירים. עם זאת, דימום לחלל האגן כתוצאה מדיקור השחלות הוא אירוע שכיח עקב היותן גדולות וגדושות עם ריבוי כלי דם, אך במידה ואין למטופלת בעיית קרישת דם, הדימום יפסק תוך דקות, ורק לעתים נדירות ישצורך בהתערבות נוספת. גם דימום ממקום הדיקור בנרתיק קורה לפעמים ובד"כ נעצר מייד מעצמו או לאחר הפעלת לחץ מקומי קל. תופעות לוואי שלאחר ההרדמה מופיעות אצל חלק מהמטופלות וכוללות טשטוש, בחילה והקאות החולפים במהרה.

סיכון נוסף הוא האפשרות לדלקת באגן הקטן בעקבות השאיבה (אפשרות של זיהום) עולה מהנרתיק לאגן.

הפריה חוץ גופית בשיתוף קופות החולים

לקביעת תור התקשרי: 054-6731988 / 04-8761022

או לחצי ליצירת קשר באמצעות הטופס באתר

פרטי התקשרות

  • טלפון: 054-6731988  |  04-8761022
  • כתובת: בית החולים אלישע, רח' יאיר כ"ץ 12, חיפה
  • מרפאת מטרניטי, דרך עכו 194, קריון, קרית ביאליק
  • כנסו לעמוד הפייסבוק שלי