חיפוש

שאלות בנושא תרומת ביציות

כל מה שרציתם לדעת על תרומת ביציות

אוכלוסיית הנשים הזקוקות לתרומת ביצית הן נשים אשר קיימת אצלהן בעיית אי-ספיקה שחלתית, כלומר, חוסר יכולת של השחלה לייצר ביציות, זאת למעשה הקבוצה העיקרית.
כמות תורמות הביציות בארץ הוא קטן, הן תורמות עבור תשלום (הוצאת אישפוז וכו׳) אך מאגר התורמות קטן, לכן, נוצרה בעיה כאובה ונשים הזקוקות לתרומת ביצית מוצאות את הפתרון באחת היחידות להפריה בחו"ל. 
בני הזוג יתבקשו לפרט תכונות עיקריות המבוקשות (צבע עיניים, גוון עור, שיער) כדי להביא להתאמה מרבית במראה.
לאחר פתיחת תיק בבית החולים הנבחר, וביצוע כל בדיקות הדם המקובלות (של שני בני הזוג, במסגרת קופת החולים), מקפיאים את זרע בן הזוג. הזרע הקפוא משוגר ליחידה בחו״ל. במקביל, בת הזוג מקבלת טיפול תרופתי פשוט כדי להכין את רירית הרחם לקליטת העוברים. המעקב הרפואי כולל שתי בדיקות דם ובדיקת אולטרסאונד כדי לוודא תקינות הרירית.
לפי לוח זמנים התלוי במועד שאיבת הביציות, המטופלת מוסיפה תרופה נוספת (מקור לפרוגסטרון).
כל התורמות הן נשים צעירות שכבר ילדו לפחות ילד אחד. כולן עוברות בדיקה רפואית מלאה, כולל בדיקות דם לפי המלצות החברה האמריקאית לרפואת הרבייה. התורמות עוברות תהליך של גירוי שחלות, ושאיבת ביציות. הביציות עוברות הפרייה עם זרע בן הזוג, לקבלת הפריות ועוברים.
לאחר בדיקת ההפריות במיקרוסקופ במעבד, העוברים עוברים לאינקובטור נייד, המאפשר שמירה קפדנית על התנאים האופטימאליים להמשך התפתחות העוברים. האינקובטור נשלח במטוס לנתב"ג ומשם לבית החולים המטפל – שם ייקלטו העוברים.
למחרת הגעת העוברים אפשר להחזירם לרחם.
ביום ההחזרה, המטופלת תישאר בבית החולים כחצי שעה עד לשחרורה.
ביצוע בדיקת דם להריון – 12 יום לאחר ההחזרה.
בהצלחה!

בשל מספר התורמות הקטן בישראל כמות התורמות היהודיות הן מיעוט. לכן נשים הזקוקות לתרומת ביצית מוצאות את הפתרון באחת היחידות להפריה בחו"ל. השנה, 2023 היחידות מחו״ל מאפשרות לבחור ביציות מתורמות יהודיות. 
פרטים נוספים תקבלי במפגש הייעוץ הראשון. 

ביציות הן ההפך מיין שמשתבח עם השנים, הביציות עוברות תהליך של היזדקנות – ירידה בכמות ובאיכות.
החל מגיל 30-35 חלה ירידה הדרגתית בפוריות האישה שמתגברת ובצורה משמעותית בגיל 40.
אורך החיים המערבי המודרני מביא היום יותר ויותר נשים לדחות את תכנון המשפחה לתקופה שאחרי הגשמת תוכניותיהן.
הקפאת ביציות הינה אחת מסוגים שונים של טיפול פוריות, במסגרת טיפול זה נשאבות ביציות מהשחלות של המטופלת והן מוקפאות.
הקפאת ביציות וטריפקציה הינה שיטה פורצת דרך המספקת לנשים שליטה רבה יותר על חייהם ויכולה להתגבר על השפעת הגיל על הפוריות שלהן, שימור פוריות בגיל צעיר יותר כמובן שנותן יתרון גדול.
התהליך כולל למעשה תהליך דומה להפריה חוץ גופית, שאיבת ביציות הקפאתם, הפריית הביציות והחזרת עוברים לרחם בשלב מאוחר יותר ע״פ החלטת האישה.
חוק הקפאת הביציות קובע שהחל מינואר 2011 יכולה כל אישה בין הגילאים גיל 31-41 להקפיא ביציות.
המטרה היא להקפיא 20 ביציות כדי להעלות את הסיכוי להרות, הטיפול לא יכלול יותר מ-4 שאיבות.
כדי לעלות את סיכויי ההצלחה יש צורך בבחירת פרוטקול טיפול מתאים ויעיל, חשיבות בבחירת הרופא המטפל עם מיומנות גבוהה ונסיון עשיר וכמובן מעבדה ברמה הגבוהה ביותר.
אני מזמין אתכם לצפות בסרטון: https://youtu.be/nzjDrar8mBg
הסרטון מוגש כשירות לציבור מטעם חברת מרק ומיועד למטופלות אשר נרשם להם התכשיר המוצג. למידע נוסף יש לעיין בעלון לצרכן של התכשיר.
לפרטים נוספים:
https://app.ex.co/…/60f83490-f96b-4a3e-89e1-d4df761472d3

מי נזקקת לתרומת ביצית?
נשים בהן קיימת בעיית אי-ספיקה שחלתית(חוסר יכולת של השחלה ליצר ביציות) או נשים הסובלות מאי-ספיקה שחלתית מוקדמת, ונשים שהסיבה לא ברורה ולא ידועה. הסיבה יכולה להיות גם משנית, כמו לאחר טיפולים כימותרפיים, הקרנות, ניתוחים וכו׳.

מאחר ומאגר תורמות הביציות בארץ הוא קטן, ומאחר והחוק בארץ מחייב את התורמת להיות מטופלת בטיפולי הפריה חוץ גופית, נוצרה בעיה כאובה ונשים הזקוקות לתרומת ביצית מוצאות את הפתרון באחת היחידות להפריה בחו"ל.

התורמות חייבות לעמוד בקריטריונים שנקבעו ע"י משרד הבריאות בארץ:
1. נשים צעירות מתחת לגיל 35.
2. היסטוריה משפחתית וגנטית תקינה
3. לעמוד בבדיקות לפני התרומה של: איידס, הפטיטיס, סיפיליס, גונוראה.

זהות התורמות היא חשאית. לא תוצגנה תמונות של התורמות וזהותן תישמר אנונימית. כן ניתן לקבל פרטים אנטומיים, כגון: צבע עור, צבע עיניים, צבע שיער, וכן מידע על השכלתה ומצבה המשפחתי.
לרוב תינתן האפשרות לבחור תורמת/ות מועדפת/ות מרשימת התורמות אשר תכלול את הפרטים הבאים: גיל, תיאור מראה, צבע עור, שיער ועיניים, השכלה, גובה, מבנה גוף וכו׳

תהליך תרומת ביציות בחו"ל הוא פשוט. בחירת מרכזי התרומה נעשית עפ"י הקריטריונים של משרד הבריאות. התורמות הן נשים צעירות ובריאות נפשית וגופנית שעברו בדיקות גנטיות ובדיקת נשאות למחלות ויראליות נפוצות. הרופא המטפל מתזמן את השאיבה של הביציות מהתורמת והכנה של הרחם למטופלת המקבלת את העוברים. שיעור ההצלחה בתרומת ביצית הוא גבוה והשיטה הוכיחה את עצמה כיעילה.

לפי הוראות משרד הבריאות, ישנן הנחיות ברורות מי יכולה לתרום ביציות ומי לא. התורמת תהיה זכאית לתמורה כלשהי ובשלב זה, לא נראית באופק היענות רבה. מס' הנשים שתורמות ביציות בארץ הוא קטן מאוד בשלב זה. למרות זאת, ישנם מסלולים שונים ביחידות בחו״ל המאפשרים רכישת ביציות מתורמת יהודייה.

הטיפול הוא פשוט ביותר עם סיכונים קלים ביותר. מכינים את הנתרמת ע"י מתן תרופות דרך הפה כדי לגרום לשגשוג רירית הרחם ומתזמנים את רירית הרחם לזמן שבו נשאבת התורמת, כך שבסה"כ הטיפול הוא פשוט ובעיקרו עניין של תזמון נכון.

מאחר והטיפול לא נעשה בארץ, היחידות שמבצעות את השאיבה ומתגמלות את התורמות והדרישה מהן לתשלום, יוצר מחיר גבוה.

מאחר וקבוצת הגיל שמבקשת את הטיפול הזה היא בד"כ מבוגרת (מעל גיל 45), מטבע הדברים נשים אלו הן פחות בריאות ומנשים צעירות. לכן, כל נתרמת צריכה לעבור בדיקות רפואיות קפדניות כדי לשלול סכנות שיכולות להיות בהריון.

הטכנולוגיה החדשה מאפשרת לנו להביא עוברים טריים לארץ תוך 24 שעות. טכנולוגיה זאת למעשה חוסכת את הצורך בטיסה לחו"ל, התהליך הטיפולי הוא פשוט כפי שצויין קודם. מסנכרנים את רירית הרחם עם זמן השאיבה של התורמת, הזרע שנועד לביציות מוטס לחו"ל פרק זמן קצר לפני השאיבה, כך שהמטופלת בארץ מקבלת עוברים טריים בלי צורך לצאת מהארץ.
למרות זאת. ישנם מסלולים של יחידות שונות בחו״ל שכן מאפשרות לעבור את ההליך במדינה ממנה נרכשות הביציות. כמובן העלויות שונות. אבל זו גם אופציה לבחירתכן.

ברוב קופות החולים ישנו סבסוד חלקי המאפשר החזר בגובה עד 75% מההוצאה בפועל לצורך ביצוע ההפריה ועד לתקרה של בערך 13,000 ₪ בגין כל תרומת ביצית. החזרת הביצית המופרית לרחם הנתרמת –בהתאם לתנאי זכאות IVF הפריה חוץ גופית בקופה את מבוטחת. כמובן כל מטופלת בהתאם לסטטוס שלה (אם יש ילדים וכמה, גיל וכו׳) ובהתאם לכיסוי הביטוחי בקופה.

יצירת קשר

השאירי פרטים ונשוב אלייך בהקדם

דילוג לתוכן