תרומת ביציות

שרות חדש: אפשרות לקבל ביציות מופרות ישירות מחו"ל להשתלה בארץ. לחצו להמשך

טיפולי פוריות

ד"ר איסקוב בעל ניסיון רב שנים בטיפולי פוריות, חבר באגודה הישראלית, האירופית והאמריקאית לפריון. להמשך

הפריה חוץ גופית

ד"ר איסקוב הינו רופא ומנהל בכיר בצוות ניהול היחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים אלישע חיפה. לחצו להמשך

הפריה – מפגש הזרע עם הביציות

פעולה זאת מתבצעת לאחר בידוד הביציות. הזרע, שנאסף לפני שאיבת הביציות (רצוי מאד לתת אותו בבית!), עובר תהליך של" שטיפה", כלומר הפרדת תאי הזרע מתוך נוזל הזרע. בהמשך, מועברים תאי הזרע ל-"מדיום"נוזל מיוחד שהרכבו דומה להרכב נוזלי הגוף. בנוזל דומה נמצאת גם הביצית. לכל ביצית מוסיפים כמות מדודה של תאי זרע (כ-100,000 תאים בתנועה) ומשאירים אותם ב"מבחנה" בתוך אינקובטור, למשך כ-24 שעות. לאחר 24 שעות בוחנים את הביציות במיקרוסקופ. בשלב זה, ניתן לקבוע בסבירות גבוהה אם הייתה הפריה - כלומר אם התרחשה חדירה של הזרע לביציתICSI-Intracytoplasmic (Sperm Injection) 

במקרים של זרע לקוי, או לאחר שבטיפולי הפרייה קודמים לא הושגה הפרייה אופטימלית, מבצעים פעולה מעבדתית מיקרוסקופית הנקראת ICSI כלומר הזרקה של זרעון בודד לתוך תא הביצית. לעתים, בפרט במקרים של אי פוריות בלתי מוסברת, מבצעים ICSI רק בחלק מהביציות וזאת כדי לגלות הפרעה אפשרית ביכולת חדירת הזרע לתוך הביצית. כעבור 24 שעות נוספות הביציות נבדקות שוב במיקרוסקופ. בשלב זה ניתן לקבוע אם התפתחו עוברים, וכמה תאים מכיל כל עובר (24 שעות לאחר שאיבת הביציות, צפוי למצוא עוברים בשלב של 2-4 תאים. כעבור 24 שעות נוספות יהיו העוברים בשלב של 8-5 תאים). ניתן לדרג את העוברים לפי צורתם: עוברים "טובים", בהם יש מירב הסיכויים להצלחה, ועוברים פחות "יפים", בהם אחוז ההצלחה קטן יותר. טיב העוברים נקבע על-פי מהירות חלוקתם (מספר התאים שבהם), צורת התאים, שוויון הגודל בין התאים וכן נוכחות או העדר שברי תאים (פרגמנטציות).

לעיתים נגדל את העוברים במעבדה עד ליום 5-6 ואז העוברים יהיו בני תאים רבים. בשלב זה לאחרונה יש מגמה להמתין 5 ימים להתפתחות "בלסטוציסט". ה-"בלסטוציסט" הוא עובר בשלב ההתפתחות האופטימלי, מיד לפני השרשה ברחם והוא מכיל יותר ממאה תאים ואפשר לאבחן בו חלל פנימיה מכיל נוזל וגם "מסת תאים פנימית". עזרה בהנצה AHA (Assisted Hatching) במקרים של כשלונות חוזרים או כאשר מאובחן שלביצית קרום שקוף (Zona pellucida) עבה מידי ,מבצעים, בעזרת לייזר או חומר כימי, פתיחת פתח קטן בקרום השקוף. פעולה זו מבוססת על מחקרים שהוכיחו שפעולה זו מעלה את הסכויים להשרשת העוברים ברחם.

מיקרומניפולציה

מיקרומניפולציה (הזרקת תא זרע לביצית (ICSI - - הזרקת הזרע ישירות לביצית, במעבדה - מסייעת במקרים בהם הזרע לקוי ומתקשה לחדור בעצמו לביצית. השיטה מתבצעת באמצעות מיקרוסקופ, שאליו מחובר מכשור מיוחד. בעזרת המיקרוסקופ, מוזרק תא זרע אחד, באמצעות צינורית זכוכית דקה, ישירות לתוך הביצית. שיטה זו הביאה לפריצת-דרך משמעותית בטיפול במקרים של עקרות הגבר ומאפשרת השגת הריונות במקרים שנחשבו עד כה חסרי סיכוי להצלחה. המדובר במקרים בהם ייצור הזרע נמוך ביותר, עד כדי תאי זרע בודדים. כיום אנו משיגים הריונות גם במקרים של חוסר זרע מוחלט בזירמה, בשאיבת זרע ישירות מתוך הצינורית שבמוצא האשך, ואפילו מתאי זרע שנלקחו מביופסיה (דגימה של ריקמה) של האשך עצמו.

החזרת העוברים לרחם-ET

החזרה רגילה: העוברים מוחזרים מהמעבדה לחלל הרחם כשהם בשלב של 2 עד 8 תאים, כלומר 48 עד 72 שעות לאחר שאיבת הביציות. לעיתים, תבוצע החזרת העוברים בשלב הבלסטוציסט-ביום החמישי או השישי. ההחזרה מתבצעת באמצעות צינורית דקה, שמועברת דרך תעלת צוואר הרחם. הפעולה אינה כרוכה בכאב. בשנים האחרונות, הוכיחו עבודות מחקר רבות, שאין תועלת במנוחה תוך אישפוז, לאחר החזרת העוברים. ההמלצה היא מנוחה קצרה לאחר החזרת העוברים וחזרה לפעילות רגילה עם המלצה להמנע מפעילות חריגה.

החזרת עוברים בהנחיית אולטראסאונד

מחקרים רבים, שפורסמו בשנים האחרונות, הצביעו על שעור הריונות גבוה יותר, כאשר החזרת העוברים נעשיתבהנחיית אולטראסאונד.על המטופלת לשתות כליטר אחד עד שניים לפני הפעולה כדי ששלפוחיתהשתן תהיה מלאה,תנאי חשוב בהעברת העוברים בהנחיית האולטרהסאונד.

החזרה בזיפטZIFT-

בשיטה זאת נעשת החזרת העוברים לחצוצרה. הפעולה כרוכה בביצוע לפרוסקופיה בהרדמה כללית וכן מחייבת את תקינות החצוצרות. העוברים מועברים בשלב הבלסטוציסט (5-6 ימים). השיטה הוכחה כיעילה במקרים שונים.

סיכויי ההצלחה והסיכונים בהפרייה חוץ גופית (IVF) 

אחוזי ההצלחה הצפויים בכלטיפול של הפריה חוץ-גופית הם כ-25 אחוזים, בדומה לשיעור ההריונות במחזור טבעי. יש לזכור שמדובר בשיעור הצלחה ממוצע, והסיכויים עשויים להיות גבוהים או נמוכים יותר, בהתאמה למאפייני בני הזוג ובעיקר לגיל האישה. אי-הצלחה עלול להתרחש בכל אחד מהשלבים: בשלב התגובה לגרימת הביוץ, בשלב שאיבת הביציות, בשלב ההפריה, כתוצאה מאיכות לקויה של תאי הזרע או הביצית, או בשלב ההשרשה ברחם, בעיקר עקב "איכות" לא-אופטימלית של העוברים. אין לראות באי-הצלחה בשלב כלשהו כישלון מוחלט או סימן לחוסר יכולת להצליח בעתיד. בכל טיפול אנו מפיקים לקחים מצורת התגובה לתרופות וממהלך הטיפול, כולל ההפריה והתפתחות העוברים, ולקחים אלו ישמשו לשיפור הסיכויים במחזורי הטיפול הבאים.

 למעשה הטיפול בהפרייה החוץ גופית גורם ליצירת מספר גדול של עוברים כדי להשיג הריון. החזרת מספר עוברים לרחם מעלה את הסיכוי והסיכון בהריון מרובה עוברים. הריון מרובה עוברים הוא למעשה אחד הסיכונים שבטיפול מאחר והוא מעלה את הסיכויים לפגות. הנטייה בעולם כיום היא להגביל את מספר העוברים המוחזרים לרחם. ההמלצה כיום היא להחזיר עד 2 עוברים לרחם לנשים מתחת לגיל 40. הקפאת עוברים מאפשרת כיום תכנון נכון של החזרת העוברים.

תוצאות טיפולי IVF תלויות בעיקר באוכלוסית המטופלות. ברור כי הסיכוי להריון אצל מטופלת בת 24 גבוה בהרבה לעומת מטופלת בת 44. התוצאות הניתנות להלן לגבי השנים האחרונות כוללות את כל המטופלות. יש לציין כי אחוז גבוה מאוד מהמטופלות שלנו הן בנות 40 ויותר.

הפריה חוץ גופית בשיתוף קופות החולים

לקביעת תור התקשרי: 054-6731988 / 04-8761022

או לחצי ליצירת קשר באמצעות הטופס באתר

פרטי התקשרות

  • טלפון: 054-6731988  |  04-8761022
  • כתובת: בית החולים אלישע, רח' יאיר כ"ץ 12, חיפה
  • מרפאת מטרניטי, דרך עכו 194, קריון, קרית ביאליק
  • כנסו לעמוד הפייסבוק שלי