תרומת ביציות

שרות חדש: אפשרות לקבל ביציות מופרות ישירות מחו"ל להשתלה בארץ. לחצו להמשך

טיפולי פוריות

ד"ר איסקוב בעל ניסיון רב שנים בטיפולי פוריות, חבר באגודה הישראלית, האירופית והאמריקאית לפריון. להמשך

הפריה חוץ גופית

ד"ר איסקוב הינו רופא ומנהל בכיר בצוות ניהול היחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים אלישע חיפה. לחצו להמשך

הפרית מבחנה - הפריה חוץ גופית

למידע נוסף וקביעת תור התקשרי 04-8761022 

או מלאי את הטופס בצד ימין ונחזור אלייך בהקדם


הפריה חוץ-גופית - רקע היסטורי*

לידתה של התינוקת הראשונה שנוצרה מחוץ לגוף האדם בשנת 1978 גרמה לרעידת אדמה מחשבתית בכל הנוגע לפוריות האדם. אין הרבה תקדימים לפריצת דרך ייחודית כל-כך המשפיעה באופן רחב היקף וכלל עולמי על המחקר והטיפול בפוריות וגנטיקת האדם

בהווה וככל הנראה עוד יותר בעתיד, אם לשפוט מההתקדמות העצומה שחלה בנושא עם פיתוח שיטות המיקרומניפולציה של ביציות ועוברים ויישום טכניקות הביולוגיה המולקולרית במסגרת ההפריה החוץ-גופית. רבות מהטכניקות בשימוש באדם פותחו ויושמו במחקר בבעלי חיים.  

כבר ב-1878 נעשו הניסיונות הראשונים בהפריה חוץ-גופית של ביציות יונקים. בהמשך הצליחו בשנת 1890 להוציא ביציות ארנבת ולהעבירן לארנבת אחרת.  
בשנת 1891 הראה חוקר בשם דרייש שניתן להפריד שני תאי קיפוד-ים ולקבל התפתחות של שני עוברים נורמלים. מחקרו היווה בסיס לטכניקת הביופסיה מהעובר המשמשת כיום לאבחון טרום-השרשתי של מין העובר ומחלות תורשתיות. מצע התרבית הראשון בו השתמשו בסוף המאה ה-19 היה תמיסה פיזיולוגית (סליין), אך בתחילת המאה ה-20, עם התרחבות הבנת צרכי הגדילה של התאים בתרבית, נעשה שימוש בנסיוב מחבל טבור ותוספות חלבון, בדומה לנוזלי התרבית המשופרים של היום.

כבר ב-1893 טען חוקר בשם הונאנוף להצלחה בהפריה חוץ-גופית ביונקים, אך המחקרים המבוססים הראשונים בהם הוכחה הפריה חוץ-גופית ובעקבותיה לידה ביונקים ובהם גם נקבעו שלבי הבשלת הביציות, ההפריה והחלוקה, נעשו בשנים 1936-1930 והניחו את היסוד לתחילת חקר ההפריה של ביציות אדם.  
 
בשנים 1948-1946 הצליחו להשיג הפריה חוץ-גופית וחלוקה של עוברי אדם. בתחילת שנות החמישים הוכר הצורך שעל תאי הזרע לעבור הכשרה המעניקה להם את היכולת להפרות הביצית מהווה תנאי הכרחי לפני הפריה חוץ גופית. בהמשך הוכרו שלבי הבשלת הביצית ההכרחיים להפריה, ובסוף שנות החמישים בוצע תהליך מושלם של הפריה חוץ-גופית בארנבת.  
 
בשנות השישים התרכז המחקר במטבוליום וצרכי האנרגיה של עוברים בתרבית ופותחה טכניקת טיפת מדיום תחת שמן פרפין המשמשת עד היום. טכניקת הקפאת עוברים פותחה גם היא בשנות החמישים ושוכללה בשנות השבעים.

*בשנת 1969 פרסמו אדוארדס וחב´ בקימברידג´ את מחקרם על יישום הידע המעבדתי בכל הקשור להבשלת ביציות, הכשרת הזרע ומדיום התרבית להפריה חוץ-גופית של ביציות אדם שהביאו, כמעט עשור מאוחר יותר, ללידה הראשונה מהפריה חוץ גופית.

אוכלוסיית היעד של הפריה חוץ-גופית

זו מתחלקת לשתי אוכלוסיות עיקריות:  

אחת מורכבת ממקרים בהם הפריה חוץ-גופית מהווה טיפול ייחודי וסופי בהעדר כל דרך אחרת להרות, כמו:  

 • נשים עם חסימה חצוצרתית
 • או הדבקויות קשות בהן שאיבת הביציות היא האמצעי היחיד להפגיש אותן עם הזרע
 • או גברים הסובלים מחוסר מולד של צינורית הזרע ורק שאיבת הזרע מתוך יותרת האשך מאפשרת להזריע את ביציות האישה

האוכלוסייה השניה המהווה היום את רוב המקרים מורכבת ממכלול של כמעט כל בעיות הפוריות, אשר כעקרון קיים סיכוי להרות בהן גם ללא הפריה חוץ-גופית.

אלה כוללים:

 • ביוץ - מכלול של בעיות הורמונליות המונעות ביוץ תקין  
 • הדבקויות סביב החצוצרות והשחלות  
 • חסימה חלקית של חצוצרה או חצוצרות - פגיעה בתפקוד החצוצרה עקב פגיעה בשרירי החצוצרה או שכבת תאי הציפוי הפנימי המשתתפים בתהליך ההפריה  
 • מיעוט זרע
 • נוכחות נוגדנים נגד הזרע באישה  
 • אנדומטריוזיס ועקרות לא מוסברת

מקרים אלה מופנים לניסיון הפריה חוץ-גופית כאל שיטת טיפול נוספת, עקב התארכות תקופת הניסיון להרות ללא הצלחה. במקביל משמשת הפריה חוץ-גופית גם לברור תקינות ההפריה מצד הביציות והזרע ובכך מהווה מבחן אבחנתי בלעדי. עם זאת מסתמנת מגמה של קיצור תהליכים בכל הקשור לטיפול בבעיית הפוריות, בעיקר עקב זמינות הטכניקה של הפריה חוץ-גופית ברוב המרכזים הרפואיים, עם הפניה להפריה חוץ-גופית כטיפול ראשוני במקרים מסוימים. אין ספק שהצלחתה של ההפריה החוץ-גופית סוחפת אחריה שימוש להתוויות נוספות, כאשר העיקרון המנחה אינו בהכרח ההצלחה הסופית אלא הקלות היחסית של התהליך כמו למשל בהעדפת הפריה חוץ-גופית על פני ניתוח משקם של החצוצרות בחלק ממקרי העקרות המכנית.

הפריה חוץ גופית בשיתוף קופות החולים

לקביעת תור התקשרי: 054-6731988 / 04-8761022

או לחצי ליצירת קשר באמצעות הטופס באתר

פרטי התקשרות

 • טלפון: 054-6731988  |  04-8761022
 • כתובת: בית החולים אלישע, רח' יאיר כ"ץ 12, חיפה
 • מרפאת מטרניטי, דרך עכו 194, קריון, קרית ביאליק