תרומת ביציות

שרות חדש: אפשרות לקבל ביציות מופרות ישירות מחו"ל להשתלה בארץ. לחצו להמשך

טיפולי פוריות

ד"ר איסקוב בעל ניסיון רב שנים בטיפולי פוריות, חבר באגודה הישראלית, האירופית והאמריקאית לפריון. להמשך

הפריה חוץ גופית

ד"ר איסקוב הינו רופא ומנהל בכיר בצוות ניהול היחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים אלישע חיפה. לחצו להמשך

אי פיריון האישה

אי פריון האישה על רקע הורמונלי

35%-20% מתוך כלל בעיות עקרות האישה הן בעיות על רקע הורמונלי. לשם תהליך ההפריה יש צורך בהבשלה תקינה של הזקיק בתוך השחלה וחריגה של ביצית בשלה. הליקויים יכולים להתבטא בהפרעה של הורמון אחד או בשורה של הורמונים. בין ההורמונים שעלולים להפריע לביוץ או לתיזמון נכון של התהליך נמצאים הורמוני: PROLACTIN ,DHEAS ,TESTOSTERON ,LH ,FSH ,TSH

תהליך הביוץ הוא מולטיפקטוריאלי ומספר הורמונים יכולים לשבש את התהליך כמו הורמון החלב פרולקטין או הורמוני בלוטת התריס ובלוטת יותרת הכליה. הפרעה בוסת מלווה לעתים קרובות בהפרעה בביוץ. ככל שההפרעה בווסת רצינית יותר ההפרעה בביוץ קשה יותר. ההפרעות הן ממצבים של מיעוט מספר הווסתות (OLYGOMNORRHEA) עד למצבים ללא מחזור (AMENORRHEA) אל-וסת. הסיבות לאל-וסת הן הורמונליות. לרוב ישנן גם סיבות רחמיות כמו במצבים בהם רירית הרחם פגומה ולא יכולה לייצר רירית רחם, כמו מצבים בהם יש סירחות ברחם או הידבקויות אשר מן סינדרום המופיעים בדרך כלל לאחר סיבוכים של ניתוחים ברחם כמו גרידות, הפסקות הריון או ניתוחים אחרים. הגורם השכיח ביותר להפרעות במחזור או אל-וסת הוא הורמונלי. הפרעות בציר המוח בין  ההיפותלמוס לבלוטת ההיפופיזה והפרעות בין בלוטת ההיפופיזה LH FSH, והשחלה - אסטרוגן ופרוגסטרון. ההפרעות יכולות להיגרם על ידי גידולים שפירים ביותרת המוח כמו גידול שמפריש רמות גבוהות של הורמון החלב פרולקטין או חוסר איזון ביצירת הורמוני התריס. בלוטת ההיפותלמוס במוח מושפעת מגורמים חיצוניים כמו מזג אויר, השמנה או תת משקל, ספורט תחרותי המעלה את רמות האנדופינים לרמות הגורמות לאל-וסת .הגורם השכיח ביותר להפרעה בביוץ הוא תסמונת השחלה הפוליציסטית.

תסמונת השחלות הפליציסטיות  PCO POLYCYSTIC OVARY -

התסמונת התגלתה לפני כ-75 שנה (שטיין - לבנטל), והיא הגורם השכיח ביותר להפרעות ביוץ. מכלל הנשים הסובלותמ ליקויי פוריות, כ-10% הינם על רקע השחלה הפוליציסטית. התופעה עדיין נחקרת ונלמדת ובהחלט ניתנת לטיפול, אך עדיין אין ריפוי מוחלט. לתסמונת יש חשיבות רבה מעבר לנושא הפריון וגרימת הביוץ או בעיות קוסמטיות. התסמונת יכולה להיות מלווה בהפרעות מטבוליות והורמונליות משמעותיות עם השלכות קצרות טווח וארוכות טווח. לכן בנוסף עלהפן התרופתי והכירורגי של הטיפול בתסמונת, יש התייחסות גם לתופעות המטבוליות כמו עמידות לאינסולין (סוג של סכרת) ועליה במשקל. קיימת המלצה ברורה מצד אחד לקבל טיפול ומצד שני לשינוי אורח החיים, עשיית דיאטה והגברת הפעילות הגופנית. התסמונת מתוארת כמעגל סגור שלא ברור היכן תחילתו. הורמונים זכריים מבלוטת יותרת הכליה והשחלה הופכים ההורמונים הקיימים ברקמת השומן לאסטרוגנים חלשים המשפיעים ישירות על בלוטת יותרת המוח וגורמים לה להפריש את הורמון ה LH-בכמות רבה יחסית להורמוןFSH . מצב זה גורם לשחלה להיות מגורה יותר מהורמון ה LH-הנותן פקודות לייצור עודף של הורמונים זכריים, הגורמיםלכשל בבניה וצמיחה של זקיק מוביל לביוץ. בנוסף הזקיק לא מקבל עידוד מהורמון ה FSH-שנמצא ברמה נמוכה יחסית. בסופו של התהליך מתמלאת השחלה בציסטות קטנות (זקיקים קטנים) שמכסים שטח רחב של השחלה, ולכן התסמונת היא די ברורה.

תסמינים אופייניים של תסמונת השחלות הפליציסטיות:

 1. המראה באולטראסאונד הואשל שחלות מוגדלות המכילות בהיקפן מבנים ציסטיים רבים (מכאן השם).
 2. אי סדירות במחזור, חוסרביוץ ועד אל-וסת.
 3. יתר לחץ דם.
 4. אקנה (עליה בהורמונים הזכריים).
 5. שיעור יתר (עליה בהורמונים הזכריים(.
 6. אי פריון.
 7. השמנת יתר.

בשנים האחרונות העמיקה הבנתנו באשר לגורמי התסמונת ומכאן גם לאפשרויות טיפוליות חדשות. נמצא כי שינוי דרסטי באורח החיים, פעילות גופנית ודיאטה וכן תרופות המגבירות את רגישות הרקמות הפריפריות לאינסולין (מטפורמין, גלוקומין, גלוקופאג) מתקנים במידה רבה את ההפרעות ההורמונליות והמטבוליות שמאפיינים את התסמונת. הטיפול התרופתי, בנוסף לשינוי באורח החיים והמלצה להורדה במשקל במידת הצורך, כולל תרופות לגרימת ביוץ כמו איקקלומין או גונדטרופינים (FSH LH), מנוגון, גונאל, פיוריגון .טיפול כירורגי כמו חירור השחלה (הכוונה להוריד מעט את מסת השחלה) גם הוא אופציה טיפולית במקרים קשים במיוחד.

הפריה חוץ גופית בשיתוף קופות החולים

לקביעת תור התקשרי: 054-6731988 / 04-8761022

או לחצי ליצירת קשר באמצעות הטופס באתר

פרטי התקשרות

 • טלפון: 054-6731988  |  04-8761022
 • כתובת: בית החולים אלישע, רח' יאיר כ"ץ 12, חיפה
 • מרפאת מטרניטי, דרך עכו 194, קריון, קרית ביאליק
 • כנסו לעמוד הפייסבוק שלי