תרומת ביציות

שרות חדש: אפשרות לקבל ביציות מופרות ישירות מחו"ל להשתלה בארץ. לחצו להמשך

טיפולי פוריות

ד"ר איסקוב בעל ניסיון רב שנים בטיפולי פוריות, חבר באגודה הישראלית, האירופית והאמריקאית לפריון. להמשך

הפריה חוץ גופית

ד"ר איסקוב הינו רופא ומנהל בכיר בצוות ניהול היחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים אלישע חיפה. לחצו להמשך

טיפולי פוריות

למידע נוסף וקביעת תור התקשרי 04-8761022 

או מלאי את הטופס בצד ימין ונחזור אלייך בהקדם


הגדרות  

:STERILITY עקרות פירושה אי היכולת להרות, להפרות או ללדת.

INFERTILITY: אי פריון,חוסר היכולת בהגשמת הדחף הטבעי והבסיסי של בני הזוג להביא ילד לעולם. אי היכולתלהגשים את הדחף הבסיסי של הרבייה או ההורות .חוסר היכולת באה לידי ביטוילאחר ולמרות ניסיונות רצופים לפחות במשך שנה, עם קיום יחסי מין סבירים לפחות פעםבשבוע. 20% מכלל הזוגות נתקלים בקושי מסוים בבואם להגשים את שאיפתם להורות.

הסיבות לאי פריון:

 1. אי פריון על רקע הגבר (Male infertility) מהווה כ-30% ממקרי אי הפריון.
 2. אי פריון האישה (Female infertility) על רקע מכני - 30% ממקרי אי הפריון.
 3. אי פריון האישה על רקע הורמונלי - 20% ממקרי אי הפריון.
 4. אי פריון עקרות לא מוסברת - 15% ממקרי אי הפריון.
 5. אי פריון על רקע צוואריאו אימונולוגי בריר הצווארי.

תהליך היווצרותההריון

לתהליך יצירת ההריון מספר שלבים ותנאים:

א.הביוץ

חריגת הביצית מהזקיק היא תופעה חד חודשית במחזור סדיר של 28 יום. חריגת הביצית המתרחשת ביום ה-14 לתהליך הביוץ התקין והנורמלי זקוקה מערכת הרבייה הנשית לשיתוף פעולה מתוזמן היטב של כמה מערכות. מערכת המוח באיזור הקרוי היפותלמוס, המשפיעה על בלוטת יותרת המוח (היפופיזה), המפרישה את ההורמונים הגונדוטרופינים FSH ו.LH-

הורמונים אלה משפיעים על השחלות להבשלת הזקיק המכיל ביצית, לגרימת ביוץ ולהפרשת הורמוני המין אסטרוגן ופפרוגסטרון. מערכת נוספת הכרחית בתזמון מלא עם המערכת ההורמונלית היא תהליך השרשת העובר – שמשמעותו תהליך בניית הרחם (הריפוד הפנימי של הרחם.( כאשר כל המערכות מתפקדותוהזקיקים בשחלה מקבלים פקודות מבלוטת יותרת המוח (הנשלטת על ידי ההיפופיזה), ניבחר בשלב מוקדם (מספר ימים מתחילת המחזור) זקיק אחד להיות הזקיק המוביל ולהמשיך לצמוח.

קצב הצמיחה הממוצע הוא 1-2 מ"מ ליום. עם העלייה בנפח (גודל) הזקיק עולה רמת האסטרוגנים בדם המופרשת על ידי תאי הגרנולוזה של הזקיק. שיא העלייה עם הגעת הזקיק לבשלות בגודל 16- 25 מ"מ. בלוטת יותרת המוח מקבלת את הפקודה לשחרר את הורמון ה LH הגורם לביוץ מהעלייה 24-36 ברמות הLH.

ב. ההפריה

הביצית החורגת משתחררת מהשחלה ונתפשת על ידי קצות החצוצרה(FIMBRIA)  הבנויות בצורה של אצבעות שתפקידןלתפוש את הביצית. ההפריה מתרחשת בחצוצרה – שם נעשה המפגש בין הביצית לזרע. משך חייהביצית כיממה, ואם לא תופרה תתנוון ותתפורר. אם תופרה הביצית היא תתחיל להתחלק בצורה מואצת ותמשיך את מסעה לכיוון הרחם. מסע האורך מספר ימים. ההפריה היא חדירת תא זרע לתוך הביצית והתמזגות החומר הגנטי של הזכר והנקבה הנמצא בגרעין הזרע והביצית (הכרומוזומים). לפני שהזרע חודר לביצית עליו לעבור את המעטה הקשה הקרום השקוף(המקיף אותה). לאחר חדירת זרע נחסמת האפשרות לחדירה של תא זרע נוסף. הסמן הראשון להפריה הוא נוכחות של שני גרעינונים (פרונוקלאים) בתוך הביצית(PN2)  הביצית המופרית נקראת ZIGOTAׁ. כל 14-18 שעות מוכפל מספר תאי העובר. העובר יגיע לרחם 4-5 ימים לאחר הביוץ. 

בטיפולי ההפריה החוץ גופיתנמדדת ההפריה על פי המדדים הבאים:

 1. קיומם של שני גרעינוניםבתוך תא הביצית הניצפים על פי רוב 20- 24 שעות לאחר ההפריה.
 2. התחלת חלוקתו של תאהביצית בן 2-4 תאים כעבור 48 שעות.

ג. ההשרשה

בתהליך הפריה טבעי החלוקות הראשוניות של העובר מתרחשות בחצוצרה תוך כדי תנועה של העובר לכיוון הרחם. דרכו של העובר בחצוצרה נמשכת 5-6 ימים. העובר מגיע לרחם בהיותו בשלב התפתחות המכונה בלסטוציסט. בשלב זה גודל העובר מעל100 תאים. בהשפעת ההורמונים שמקורם בשחלה, האסטרוגן והפרוגסטרון, עוברת רירית הרחםשינויים

המכינים אותה לקליטת העובר. רירית הרחם מתאימה לקליטת העובר רק לאחר שעברהשינויי הפרשה משמעותיים בהשפעת הפרוגסטרון, כלומר מספר ימים לאחר הביוץ. עיתוי זה מתואם להפליא עם גיל

העובר הנמצא בחלוקה והוא בעל יכולת להשתרש. לאחר הגעת העובר לרחם, בתוך 2-3 ימים חודר העובר בתהליכים כימיים מורכבים לתוך רירית הרחם ושוקע בה. עד מהרה הרירית צומחת ומכסה עליו וכך משתרש העובר ברחם ותהליך ההריון מתחיל. שכבתהתאים החיצונית של העובר תצמיח את השליה, שחודרת לתוך רירית הרחם ומחברת בין העובר המתפתח לבין מחזור הדם האימהי. מכאן ימשיך העובר ויתפתח עד הלידה, כשהוא מקבל את כל צרכיו ממחזור הדם האימהי באמצעות השליה וחבל הטבור. חבל הטבור מוליך את הדם העוברי מהשליה לעובר וחזרה.

ד. הזרע

תהליך יצירת הזרע נעשה באשך. באשך שני סוגי תאים: אלה המייצרים את תאי הזרע ואלה המייצרים את הורמון המין הגברי הטסטוסטרון.

איכות הזרע נקבעת על ידי:

 • פח הזירמה (הנורמה: 1-5 סמ"ק(.
 • ריכוז הזרע (הנורמה: מעל 20 מיליון בסמ"ק).
 • תנועתיות הזרע (הנורמה: מעל 40% מהזרעונים בתנועה אקטיבית קדימה(.
 • מורפולוגיה. קיימות מספר שיטות להערכתהמורפולוגיה (לדוגמא קרוגר 14% תקין ייחשב נורמה).

ספירת זרע אחת אינה קבועהומשתנה מחודש לחודש ואף משנה לשנה. על כן אין להסתפק בספירה אחת או שתיים על מנת לחרוץ דעה לגבי פוריות הגבר.

 

הפריה חוץ גופית בשיתוף קופות החולים

לקביעת תור התקשרי: 054-6731988 / 04-8761022

או לחצי ליצירת קשר באמצעות הטופס באתר

פרטי התקשרות

 • טלפון: 054-6731988  |  04-8761022
 • כתובת: בית החולים אלישע, רח' יאיר כ"ץ 12, חיפה
 • מרפאת מטרניטי, דרך עכו 194, קריון, קרית ביאליק
 • כנסו לעמוד הפייסבוק שלי