חיפוש

מכון אולטרסאונד דר' להב

יצירת קשר

השאירי פרטים ונשוב אלייך בהקדם

סקירת מערכות מוקדמת

סקירת מערכות מוקדמת היא בדיקת אולטרסאונד המבוצעת בין השבועות 14-16 להריון בגישה נרתיקית ומטרתה היא בדיקת האיברים ומערכות העובר מהקודקוד ועד כפות הרגליים. הבדיקה מבוצעת דרך הנרתיק מאחר וגודל העובר בשלב זה אינו מאפשר הדגמה טובה מספיק בגישה הבטנית. לעיתים, עקב תנוחת העובר או מסיבות נוספות יש צורך גם בגישה הבטנית.
מטרת הבדיקה העיקרית הינה לאתר מומים אנטומיים (מבניים) בעובר, היא חייבת להתבצע ע"י רופא מומחה שהוכשר במיוחד לכך והיא מסוגלת לגלות את מרבית המומים בעובר. בנוסף, ישנם מצבים שבהם מאתרים סימנים בעובר המחשידים לדרגת סיכון מוגברת לבעיות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון ואז מומלץ המשך ברור, בד"כ בבדיקת מי שפיר.
את רוב מערכות העובר ניתן לבדוק בשלב זה למעט אברים שטרם התפתחו או אברים שהדגמתם קשה מסיבה טכנית.
חשיבות הבדיקה רבה מאחר והיא מאפשרת גילוי מוקדם של מומים או סימנים מחשידים וכך ניתן לבצע ברור נוסף או להפסיק את ההריון מוקדם. כמו כן במצבים מסוימים חשוב לפנות ליעוץ מקדים לפני הלידה או לתכנן לידה במרכז המאפשר טיפול בבעיה הספציפית מיד לאחר הלידה.
חלק מהסימנים המחשידים לבעיות כרומוזומליות ניתנים לגילוי רק בסקירה המוקדמת מאחר והם אופינים לחלון השבועות בו מבוצעת הבדיקה ונעלמים בהמשך.

סקירת מערכות מורחבת

סקירת מערכות מורחבת הינה בדיקת אולטרסאונד המבוצעת בגישה בטנית סביב השבוע ה-22 להריון. יתרונה בכך שהיא מבוצעת מעל בטן האם מאחר והעובר כבר מספיק גדול לכך וניתן לצפות בו מכיוונים ומזויות שונות.
חשיבותה רבה משום שהיא מאפשרת לבדוק חלק ממערכות העובר טוב יותר, בעיקר עקב גדילתו וכן לוודא את התפתחותם התקינה של האיברים שלא היו מפותחים בשבוע בו בוצעה הסקירה המוקדמת.
חלק מהמומים המבניים עלולים להתפתח במהלך ההריון. יתכן שמערכת נצפתה תקינה בסקירה המוקדמת ובסקירה המאוחרת יתגלה בה מום.
בסקירה נבדק העובר כולו מהקודקוד ועד כפות הרגליים (כמו בסקירה המוקדמת) ובמידה ומתגלה ממצא חשוד ניתן גם בשלב זה של ההריון לבצע את כל הברור הדרוש, כולל בדיקת מי שפיר אשר מוגבלת בזמן, ואף לבצע הפסקת הריון.

 

חשוב!

על מנת לקצר את משך הטיפול אנו ממליצים לבצע את הבדיקות הבאות טרם הגעה למפגש הראשון עם רופא פוריות, ניתן לבקש אותן מרופא המשפחה בכל קופות החולים.

דילוג לתוכן